Fotowoltaika

Słońce jest darmowym źródłem energii dostępnym dla wszystkich. W przeciwieństwie do paliw kopalnych energia słoneczna jest czysta, tzn. nie produkuje zanieczyszczeń, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego. Możliwość produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby, niezależnie od zakładu energetycznego, daje poczucie bezpieczeństwa. Nie należy także zapominać, że zgodnie z najnowszym projektem ustawy o OZE z dnia 09.10.2012 produkcja energii słonecznej w mikro- i małych instalacjach fotowoltaicznych otrzyma gwarancję odkupienia energii według stałych preferencyjnych taryf a duże farmy będą wspierane przez system zielonych certyfikatów. Branża fotowoltaiczna to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu energetycznego.

Zalety fotowoltaiki:

  • całkowita bezobsługowość systemu – brak elementów ruchomych, wykorzystanie półprzewodników, prostota systemu sprawia, że przez okres pracy po zainstalowaniu systemu można korzystać z darmowej energii Słońca przy niewielkich kosztach obsługi i nadzoru.
  • zrównoważony rozwój – mikroinstalacje, czyli instalacje powstające na w miejscach konsumpcji energii (tzw. instalacje prosumenckie) umożliwiają zrównoważony rozwój poprzez kilka czynników. Przede wszystkim wspierają konsumpcję energii w miejscach jej produkcji, ograniczając straty przesyłowe. Po drugie, umożliwiają rozwój w obszarach wiejskich, bo przecież Słońce świeci dla wszystkich tak samo.  Po trzecie, zachęcają do świadomego korzystania z energii i jej oszczędzania.
  • korzyści finansowe – dynamiczny rozwój technologii fotowoltaicznej w Unii Europejskiej jest możliwy głównie dzięki sprawnie działającemu od wielu lat systemowi wsparcia w postaci taryf FIT. W 2011 roku moc nowych przyłączeń wynosiła już 21 GW. Wprowadzenie systemu stały dopłat FIT w Polsce, szczególnie na poziomie proponowanym w projekcie nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, definitywnie przyczyniłoby się do dynamicznego rozwoju tej technologii w naszym kraju.
  • przyszłość energetyki – ogniwa fotowoltaiczne to płytki krzemu, podobnie jak w procesorach komputerów, podlegające tzw. prawu Moore’a. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż, która ma ogromne perspektywy przed sobą oraz 50 lat doświadczeń za sobą. Pierwsze ogniwo fotowoltaiczne zostało wyprodukowane przez firmę SHARP ponad 50 lat temu, a do dnia dzisiejszego w technologii dokonał się prawdziwy przełom technologiczny.
  • efektywność energetyczna – oznacza to, że koszt produkcji energii przy użyciu fotowoltaiki będzie z czasem spadał dzięki zwiększaniu ich wydajności, jak również dzięki bardziej efektywnym procesom produkcji. Według analiz już w 2020 roku koszt produkcji energii przy użyciu fotowoltaiki zrówna się z kosztem produkcji energii z tradycyjnych źródeł (taka sytuacja już zaistniała w krajach śródziemnomorskich).

 

Wykorzystanie mocy słońca to świetny sposób na budowanie kapitału

i inwestowanie w przyszłość.

Już teraz możesz zamienić swój dach w elektrownię.

Już teraz możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd.